2016. szeptember 25., vasárnap

Feszültség a szeretetben - Blokkol, vagy lehetőséget ad?

Igehirdetés Nagyalásonyban és Dabronyban, a Szentháromság ünnepe utáni 18. vasárnapon, 2016. szeptember 25-én.

Alapige:
Mt 22,34-46
Amikor a farizeusok meghallották, hogy [Jézus] a szadduceusokat elhallgattatta, összegyűltek. Egyikük pedig, egy törvénytudó, kísérteni akarta őt, és megkérdezte tőle: Mester, melyik a nagy parancsolat a törvényben? Jézus így válaszolt: „Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből.” Ez az első és a nagy parancsolat. A második hasonló ehhez: „Szeresd felebarátodat, mint magadat.” E két parancsolattól függ az egész törvény és a próféták.
Amíg a farizeusok együtt voltak, megkérdezte tőlük Jézus: Mit gondoltok a Krisztusról? Kinek a fia? Ezt felelték: Dávidé. Ő azt kérdezte: Hogyan nevezheti akkor Dávid a Lélek által urának, amikor ezt mondja: „Így szól az Úr az én Uramhoz: Ülj az én jobbomra, amíg lábad alá nem vetem ellenségeidet!” Ha tehát Dávid URának nevezi őt, miképpen lehet a fia? De senki sem tudott neki válaszolni egyetlen szót sem, és attól a naptól fogva senki sem merte őt megkérdezni többé.

A kép forrása itt található

Ma arról a helyzetről fogunk együtt gondolkodni, amikor feszültség jelenik meg a szeretetben. Látni fogjuk, hogy ez hol blokkol bennünket, hol pedig lehetőséget ad számunkra valami újra, valami jó fordulat lehetőségére. De mitől függ ez? Nos, nem a jó szerencsétől, sem attól, hogy mit dob a gép…
Alapigénk Máté evangéliumának utolsó harmadából való. Jézus már bevonult Jeruzsálembe, és valamikor virágvasárnap és nagycsütörtök között vagyunk. A nagypénteki sokk és a húsvéti csoda értetlensége már ott feszül a levegőben. Máté elbeszélése szerint

2016. szeptember 18., vasárnap

Van, amire sosincs alkalmas körülmény... De attól még eljuthatok oda!

Igehirdetés Nagyalásonyban és Dabronyban, a Szentháromság ünnepe utáni 17. vasárnapon, 2016. szeptember 18-án.

Alapige:
Ef 4,1-6
Pál apostol írja: "Kérlek tehát titeket én, aki fogoly vagyok az Úrért: éljetek ahhoz az elhívatáshoz méltón, amellyel elhívattatok, teljes alázatossággal, szelídséggel és türelemmel; viseljétek el egymást szeretettel, igyekezzetek megtartani a Lélek egységét a békesség kötelékével. Egy a test, és egy a Lélek, aminthogy egy reménységre kaptatok elhívást is: egy az Úr, egy a hit, egy a keresztség, egy az Istene és Atyja mindeneknek; ő van mindenek felett és mindenek által és mindenekben."

A kép forrása itt található

Egy mítoszt forgatunk ma ki a sarkaiból. Egy hétköznapi bölcsességet vonunk kétségbe, és megnézzük, hogyan fest más megvilágításból. És milyen lehetőségünk van az új helyzetben. Nézzük a mítoszt egy példatörténettel!
Csinos Anna és Kedves Miklós egy éve járnak együtt. Csinos Anna úgy érzi, hamarosan eljön az ideje annak, hogy összeházasodjanak. Izgatottan várakozik a lánykérésre. Kedves Miklós is érzi, hogy döntéshelyzetbe került. Ő viszont rájött, hogy nem szereti a lányt úgy, ahogy gondolta. Komolyan veszi a helyzetet, és alaposan végiggondolja. Arra jut, hogy ha így is folytatná a kapcsolatot, és megkérné Csinos Anna kezét, azzal becsapná önmagát, Annát, mindkettejük családját, rokonságát, barátait, ismerőseit. Ráadásul számos, beláthatatlan következménye lenne. Így azonban esélyt kapnak arra, hogy boldog életet éljenek. Bármilyen nehéz is lesz kezdetben. Felhívja hát Annát, és azzal az elhatározással megy oda hozzá, hogy elmond neki mindent őszintén, és szakít vele. Kedves Miklós azonban összetörve találja ott a lányt. Kiderül, hogy Anna édesapja halálos beteg.
Mit tesz most Miklós?

2016. szeptember 11., vasárnap

Megérintették a fájdalmamat - Miért történt? És hogyan reagálok rá?

Igehirdetés Nagyalásonyban és Nyárádon, a Szentháromság ünnepe utáni 16. vasárnapon, 2016. szeptember 11-én.

Alapige:
Lk 7,11-17
Ezután Jézus elment egy Nain nevű városba, és vele mentek tanítványai nagy sokasággal együtt. Amikor közeledett a város kapujához, íme, halottat hoztak kifelé, egy özvegyasszony egyetlen fiát, és a városból nagy sokaság követte. Amikor az Úr meglátta az asszonyt, megszánta, és így szólt hozzá: Ne sírj! Azután odalépett, és megérintette a koporsót. Akik vitték, megálltak, ő pedig így szólt: Ifjú, neked mondom, kelj fel! Erre felült a halott, és elkezdett beszélni; Jézus pedig átadta az anyjának. Félelem fogta el mindnyájukat, dicsőítették az Istent, és ezt mondták: Nagy próféta támadt közöttünk, és meglátogatta Isten az ő népét. Ez a hír elterjedt róla egész Júdeában és az egész környéken.

A kép forrása itt található

Ma Jézus egyik feltámasztás-története az alapigénk. Ennek a nyomán arról a mozzanatról gondolkodunk, amikor megérintődik a fájdalmunk: olyan pontja az életünknek, ahol nagyon mély fájdalom van a lelkünkben. Végiggondoljuk a történet alapján, hogy ez miért történik, és azt, hogy hogyan reagálunk rá. Nézzük először a történetet!
Lukács evangéliumának még viszonylag az elején vagyunk. Jézus Galilea térségében van. Éppen Nain városába érkezik. Fontos a város megnevezése. Ezen a vidéken történt ugyanis korábban, hogy Illés feltámasztotta Isten erejével a sareptai özvegy fiát (1Kir 17), valamint hogy Elizeus – szintén Isten erejével – feltámasztotta a súnémi asszony fiát (2Kir 4).
Jézus a városhoz közeledik tanítványaival, és nagy sokasággal. A városkapunál azonban egy halottat hoznak kifelé. Egy özvegyasszony egyetlen fiát. Abban a korban a nők nem tudták eltartani magukat. Nem tudtak olyan munkát végezni, hogy ezt megtegyék. Vagy a gyerekeik viselték gondjukat, férjük halála után, vagy ha szerencséjük volt, mások kegyelemkenyeréből tudtak tengődni. Ez az asszony tehát az egyetlen gyermekének halálával egzisztenciálisan is kilátástalan helyzetbe került. Nincstelen lett.
A kapuban azonban szembetalálkozik a két menet.

2016. szeptember 4., vasárnap

Pénzügyek & aggódás

Igehirdetés Nemesszalókon és Nyárádon, a Szentháromság ünnepe utáni 15. vasárnapon, 2016. szeptember 4-én.

Alapige:
Mt 6,24-34
Jézus mondja: Senki sem szolgálhat két úrnak, mert vagy az egyiket fogja gyűlölni, a másikat pedig szeretni, vagy az egyikhez ragaszkodik majd, a másikat pedig megveti. Nem szolgálhattok Istennek és a mammonnak.

Ezért mondom nektek: ne aggódjatok életetekért, hogy mit egyetek, vagy mit igyatok, se testetekért, hogy mibe öltözködjetek. Nem több-e az élet a tápláléknál, és a test a ruházatnál? Nézzétek meg az égi madarakat: nem vetnek, nem is aratnak, csűrbe sem gyűjtenek, és a ti mennyei Atyátok táplálja őket. Nem vagytok-e ti értékesebbek azoknál? Aggódásával pedig ki tudná közületek meghosszabbítani életét csak egy perccel is? Mit aggódtok a ruházatért is? Figyeljétek meg a mező liliomait, hogyan növekednek: nem fáradoznak, és nem fonnak, de mondom nektek, hogy Salamon teljes dicsőségében sem öltözködött úgy, mint ezek közül akár csak egy is. Ha pedig a mező füvét, amely ma van, és holnap a kemencébe vetik, így öltözteti Isten, nem sokkal inkább titeket, kicsinyhitűek?

Ne aggódjatok tehát, és ne kérdezgessétek: Mit együnk? – vagy: Mit igyunk? – vagy: Mit öltsünk magunkra? Ilyesmikért a pogányok törik magukat; a ti mennyei Atyátok pedig tudja, hogy szükségetek van minderre. Keressétek először Isten országát és az ő igazságát, és mindezek ráadásként megadatnak majd nektek. Ne aggódjatok tehát a holnapért, mert a holnap majd aggódik magáért: elég minden napnak a maga baja.


A kép forrása itt található

A mai központi gondolatunk többeknek talán meglepő lesz. De határozottan biblikus. A pénzügyek és az aggódás témáját fogjuk körüljárni az előbb hallott (olvasott) jézusi mondatok nyomán.
Igénk Máté evangéliumában található, annak is egy nagy egységében, az ún. hegyi beszédben. Ez onnan kapta a nevét, hogy az evangélium leírása szerint egy hegyen telepedett le a sokaság, és itt hallgatták Jézust. Sok mindenről beszélt nekik, egészen különböző témákban: Kik a boldogok?, adakozás, imádkozás, böjtölés, képmutató ítélkezés és így tovább. Az adakozás témája is mutatja, hogy Jézus egyáltalán nem kerüli ki a pénz kérdését. Érdekes, hogy a pénzt a köztudat mégis különválasztja a Bibliától. Közben pedig hatalmas gyűjtemény van benne róla. Olyan, ami a mai napig megállja a helyét a bölcs pénzkezelésben. Ezekből az igeversekből többek között a kiszamolo.hu internetes oldal szerzője készített egy gyűjteményt, aki nemcsak közgazdász, de teológus is. Érdemes végigbogarászni.
Nézzük, mi szerepel igénkben!