2018. december 21., péntek

Milyen más az, ha csak hírből hallottál róla!

A kép forrása itt található

Igehirdetés a Kossuth gimnázium karácsonyi műsorán Jób 42,5a alapján Miskolcon, 2018. december 21-én.


(Az igehirdetés első három részét diákok olvasták fel. Utána árultam el nekik az igehirdetési igét, és hangzott tőlem az összefoglaló és befejező rész.)




1. olvasó
Ismered azt az érzést, amikor boldogsággal tölt el az, hogy magyar vagy? Ha szívesebben születtél volna az USÁ-ba, Angliába vagy valami más, menő országba, az teljesen rendben van, mert még csak hírből hallottad, hogy boldogsággal tölthet el a tudat, hogy magyar vagy.
Amíg nem kell lemondanod róla, addig nem tudod, hogy

2018. december 19., szerda

Az "elég jó" karácsony lesz a tökéletes!

A kép forrása itt található



Igei gondolatok a Kossuth általános iskola karácsonyi műsorán Lk 2,6-7 és 1Kor 13,1 alapján Miskolcon, 2018. december 19-én.



A mai ünnepen arról gondolkodunk együtt, hogy az „elég jó” karácsony lesz a tökéletes karácsony. Valószínűleg többeknek beugrott Önök közül az „elég jó anya” fogalma, amit Donald Winnicott alkotott meg jó pár évtizeddel ezelőtt, és mostanában ismét reneszánszát éli. Arról szól ez a kifejezés, hogy egy tökéletesnek tűnő anya (vagy apa) mellett nagyon terhelő felnőni. Aki azonban „csak” „elég jó” próbál lenni, az meg tud maradni az egészséges szinten. Mi most ennek a nyomán gondolkodunk az „elég jó” karácsonyról.
A gyermekeiknek az utóbbi hetekben többször meséltem arról, hogy egyáltalán nem voltak ideálisak a körülmények Jézus születésekor. Mi utólag persze romantikusan átszínezzük őket, de ahogyan az előbbi is hallottuk,

2018. december 17., hétfő

A csendesnap 6., utolsó témája az elengedésről - "doboz"

A kép forrása itt található

Az előző rész itt található a linken.

A két részt ez a videó kötötte össze:




(Lázárné Tóth Szilvia evangélikus lelkésznő előadása)


Thomas Edison a világ legtermékenyebb feltalálója volt, több, mint 1000 találmányt szabadalmaztatott. A legismertebb közülük a szénszálas izzólámpa. Pedig ahogyan a videóban láthattuk, gyermekkorában a tanítója zavaros fejűnek minősítette Edisont. Azt a levelet, amelyet a tanító írt, az édesanya nem mutatta meg a fiának, hanem eltette. Edison csak évtizedekkel később olvashatta, anyja halála után, amikor már sikeres feltaláló és üzletember volt.
Mindannyiunk életében vannak olyan feldolgozásra váró fájdalmas témák, események, amelyekkel a jelen pillanatban nem tudunk mit kezdeni. Vagy azért, mert most még nem tudnánk megküzdeni vele, vagy azért, mert most éppen másra kell koncentrálnunk. Nézzük most külön a két helyzetet!

A csendesnap 5. témája az elengedésről - "fehér zászló"

A kép forrása itt található



A két előadást összekötő videó ez volt:



(Pethő Jucus előadása)*

Amikor valaki fehér zászlóval jön elő valahonnan, az két dolgot jelenthet. Üzenheti azt is, hogy megadja magát az illető. De üzenheti azt is, hogy békés szándékkal érkezik. Mi most az utóbbi jelentéséről fogunk gondolkodni: a békés szándékról. Először lehet, hogy nagyon furcsának fogjátok találni, hogy ezt a tárgyat választottam a megbocsátás őrületesen kemény témájához. De így szép a kihívás…
Megbocsátás. Életünk legkeményebb területeinek egyike akkor, hogyha valaki tényleg nagyon megbántott minket. Hogyha pedig az elengedés témájánál beszélek róla, akkor könnyen azt hihetitek, hogy rá akarlak beszélni Benneteket a gyors megbocsátásra. Azonban ez nem igaz! Sokkal inkább

Az ünnep van értem, és nem én vagyok az ünnepért!

A kép forrása itt található

Reggeli áhítat a Kossuth iskolában a 2018. december 17-i alkalmon, Zsid 13,5b alapján.




Egy hét múlva ilyenkor már szenteste napja lesz. Vannak közöttünk olyanok, akik már nagyon várják. Vannak, akik kétségbe esnek, hogy mennyi mindennel nem készültek még el. És vannak olyanok is, akik egyáltalán nincsenek ünnepi hangulatban. Az évek folyamán szinte elvárássá lett ugyanis az, hogy átvegyük az ünnepi készülődés és forgatag lüktetését, és abban a hangulatban lubickoljunk, amit a karácsonyi dalok, fényfüzérek, fűszeres illatok és téli dekorációk árasztanak. Amikor viszont mi nem ezt érezzük, szinte kudarc születik meg bennünk, hogy „Lám, nem vagyok képes még erre sem! Nem tudok felkészülni az ünnepre lelkileg!”
Mielőtt oldanánk ezt a feszültséget, nézzük meg, hogy honnan ered a mindjárt érkező vigasztalás! A zsidókhoz írt levélből azt hallottuk az előbb hogy Isten ezt mondja: „Nem maradok el tőled, sem el nem hagylak téged.” Ugyan ezt a témát láttuk a Tüzed Uram, Jézus ének szövegéből is, mint éves vezérfonalunkból. A Biblia nagyon sok helyen, hangsúlyosan hozza ezt az üzenetet. Az, ami konkrétan itt áll, lenyűgöző az eredeti, ógörög nyelvben. Éppen ezért lefordíthatatlan is, így csak magyarázni tudom: ötszörös tagadás van benne. Ebben a néhány szóban, ami magyarul csak háromszoros tagadást hoz, hogy „Nem maradok el tőled, sem el nem hagylak téged.”, majdnem még ennyiszer tudja tagadni az ógörög ezt a lehetőséget.
Vagyis ki van zárva, hogy Isten elhagyjon minket. Attól, hogy nem vagyunk ádventi hangulatban, ő nem fog kizárni minket sem az ünnepből, sem Jézuson keresztüli szeretetéből, sem semmi más jóból.
Mit jelent ez pontosabban? Azt, hogy nem mi vagyunk az ünnepért, hanem az ünnep van értünk. Nem nekünk kell hangulatba jönnünk, hanem a mi aktuális helyzetünkben érkezik hozzánk Jézus.
Ő maga sem tökéletes ünnepe választott belépésként a világba. Egyszerű és szegény földi szülőket választott inkább. Amikor minden órás terhes volt már vele Mária, napokat kellett kényelmetlenül utazniuk egy rendelet miatt. Amikor odaértek, még csak szállást sem kaptak. Az állatok közé született meg aztán Jézus, fekhelye pedig az etetőjük lett. Bár folyamatosan történtek csodás dolgok, mégis folyamatos volt az akadályok sora is. Például nyomban Egyiptomba kellett menekülniük évekre, mert Heródes király halálra kerestette őket.
Jézus tehát nem tökéletes ünneppel lépett a világba, csak a mi világunk tette romantikussá az amúgy kényelmetlen és kellemetlen részleteket. A mi életünkben sem elvárás tehát, hogy tökéletesen teljesítsük az ádventi és karácsonyi hangulat átélését. Sokkal inkább azt üzeni Jézus, hogy ő éppen abba jönne szívesen, ami most a lelkivilágunkat jelenti. Ha gyász, akkor a gyászba. Ha veszekedéstől terhes levegő, akkor veszekedéstől terhes levegőbe. Ha aggodalom, akkor aggodalomba. Ha szegénység, akkor szegénységbe. És folytathatnák tovább a sort.
„Nem maradok el tőled, sem el nem hagylak téged.” – mondja most Neked Isten. Ötszörös tagadással zárja ki azt, hogy soha nem hagyna Téged magadra. Szemfényvesztés tehát az, hogy Neked kellene alkalmasnak lenni az ünnepre! Sokkal inkább azért van ünnep, mert mindenkinek mindig lehetősége van arra, hogy felismerje és ráébredjen arra, hogy még az ő számára is van lehetőség! Még a Te számodra is lehet jobb, és lehet könnyebb!
Próbáld hát megengedni magadnak azt, ha nem vagy ünnepi hangulatban! Ha ugyanis küzdesz ellene, annyira leköti ez a figyelmedet, hogy nem veszed észre a felnőtt Jézust, aki Tőled is megkérdezi, hogy adsz-e neki szállást a szívedben, lelkedben. Nem Te vagy az ünnepért, hanem az ünnep van érted. Ámen.

2018. december 10., hétfő

Aki észreveszi a nem túl különleges embert is





Reggeli áhítat a Kossuth iskolában a 2018. december 10-i alkalmon, Lk 2,20 alapján.





Annyira jól ismerjük a betlehemi történetet, hogy észre sem vesszük az igazi mondanivalóit. Egyszerűen megnyugszunk, hogy „Igen, igen, így van a történet.” Ma azonban mi egy másik nézőpontba helyezkedünk. Hoztam Nektek egy képet, amit sok évvel ezelőtt találtam egy keresztyén újságban. Ez áll rajta: „Csak finoman kérdezem: Hol voltak a fontos emberek?” És nyilak mutatnak a következőkre: állatok, külföldiek (a napkeleti bölcsek), trágya, kis senkik (Mária és József), valamint jó munkás emberek (a pásztorok).
És tényleg! Mária és József nem előkelő emberek voltak. A napkeleti bölcsek külföldről jöttek, mert a helyiek hiába ismerték ugyan úgy a jövendölést, nem értették meg a jeleket, csak a gyüttmentek. És ahogy alapigénk szereplőiről hallottuk, a pásztorok a nyájuk mellől jöttek el. Ők a társadalom alja voltak. Éppen ezért nekik Isten külön meghívót küldött az angyalok által. Jézus és az Atyaisten ilyen antrét, ilyen belépőt választottak a világba. Méghozzá egy istállóban, ahol a fűtést az állatok lehelete és trágyája biztosította csupán, és az újszülöttet bölcső helyett az állatok etetőjébe tették bele.
Jézus aztán 30 évesen kezdett csak el isteni szerepében működni az emberek között. Ez alatt a 30 év alatt tehát csak a társadalom aljának szólalt meg az örömhír, hogy el fog jönni a változás. A társadalom elitjének és megbecsültjeinek még sokáig várakozniuk kellett.
Erről szólt a múlt heti első videó az áhítat idejében, ami

2018. december 9., vasárnap

Lényeglátás

A kép forrása itt található

Igehirdetés Júd 14b-25 alapján a Miskolci, belvárosi templomban 2018. december 9-én, ádvent második vasárnapján.



Talán egy éve történt. Korán sötétedett, mint most. A szüleimhez tartottam autóval. Jól ismert úton mentem, mivel itt nőttem fel. Ahogy túl voltam az utolsó nagy kanyaron, rögtön megláttam a még távolban lévő szülőfalum fényeit. Aztán az öröm helyét átvette a vészvillogó néma hangja a fejemben. Bár még csak messziről, de piros és kék villogó fényt láttam. Próbáltam csitítani az aggodalmamat, hogy hátha a szüleimet, vagy mást ért baj, és azért áll ott egy rendőr-, mentő- vagy tűzoltóautó. Ahogyan óvatosan közeledtem, felkészülve minden eshetőségre, megláttam a fény forrását: villogó reklámfény volt. Fényújság, amit a falu szélén lévő vállalkozásra szereltek fel újonnan. Azóta is mindig megijedek először, de már rögtön kapcsolok: rám nézve vaklárma. A fény más üzenetet hordoz. De akkor is mindig kiköveteli magának a figyelmemet.
Bár az iskolai áhítatokon máshogy prédikálok, ilyenkor el szoktam árulni már az elején, hogy miről fogok beszélni. Így a természetes elkalandozás közben bárki vissza tud kapcsolódni a fősodorba. Ma a lényeglátás lesz a központi gondolatunk. Nézzük, hogy hogyan és mire vezet el bennünket ebben az alapigénk, amit Júdás leveléből hallottunk, és amit összegyúrunk majd a fenti reklámfény figyelemfelhívásával!
Először is kezdjük ott, hogy

2018. december 3., hétfő

A mai áhítat videói

A mai KLEVAI-s áhítatokon a következő videók voltak láthatóak.

Csak a gimiben:

Modern betlehemes, avagy mi lett volna, ha az M3-as mellett, a mi világunkban születik meg a Megváltó? Interaktív honlap, ahol megannyi részletet össze lehet vadászni (http://afiu.hu/):



Denzel Washington (többszörös Oscar- és Golden Globe-díjas színész) beszéde egy diplomaosztón:




Közös videó volt az gimiben és az általános iskolában is egy fantasztikus homokrajz, ami az elejétől a végéig meséli el a betlehemi történetet:




Végül csak az általános iskolában vetített betlehemi történet, mese formájában:




2018. november 26., hétfő

Évadok & epizódok - avagy mindjárt elkezdődik ádvent

A kép forrása itt található


Reggeli áhítat a Kossuth iskolában a 2018. november 26-i alkalmon, 1Móz 3,15 alapján.

Megvan az az érzés, amikor várod egy sorozatban, hogy végre megtörténjen valami? Amikor tudod, hogy be kell teljesülnie egy szerelemnek, fel kell bukkanni egy rég nem látott szereplőnek, el kell nyernie a méltó jutalmát vagy bűnhődését, vagy ki kell derülnie, hogy ki kinek az apja vagy az anyja. Idegőrlő várakozás tud ez lenni a tévé vagy a laptop képernyője előtt…
Nálam minden sorozatot űberelt a Biblia. Nem biztos, hogy azért, mert lelkész vagyok! Ha ugyanis van alkotás, ami igazán ért ehhez a – jó értelemben vett – feszültség keltéshez, akkor ez a Szentírás. Történt ugyanis, hogy évekkel ezelőtt úgy döntöttem, hogy a legelejétől a legvégéig elolvasom a Bibliát. Mint egy sima könyvet. Nem kis vállalkozás, mivel amikor kicsi könyv-szerűen a mérete, akkor kicsi a betűmérete is. Létezik az elolvasásához olyan, hogy egy éves vezérfonal. Nos, nekem két és fél év alatt sikerült is ezt teljesítenem… De a lényeg nem az egy éven volt, hanem hogy

2018. november 21., szerda

A csendesnap 4. témája az elengedésről - "hamu & gyémánt"

A kép forrása itt található

(Az előző résszel nem videó, hanem színdarab kötötte össze ezt a témát.)




(Lázárné Tóth Szilvia evangélikus lelkésznő előadása)


Egyik nyáron Jucus néni úgy járt, hogy mire hazaérkezett a nyaralásból, az egész lakását belepte a korom. De tényleg úgy képzeljétek el, hogy mindent, de mindent koromréteg takart be a nappalitól a konyháig, az előszobától a dolgozószobáig. Ugyanis amíg Jucus néni nyaralt, addig a kéményseprő 8-10 év koromját seperte ki a ház kéményéből. Minden szürkésfekete lett, és a korom alatt minden ugyanolyannak tűnt, semmi sem látszott különlegesnek vagy értékesnek. Ha én erre érkeznék haza, az első gondolatom az lenne, hogy ez nekem nem kell. Be se akarok többé jönni ebbe a lakásba!
Az a durva, hogy az életünkkel is járhatunk így. Megtörténhet, hogy annyi felesleges és számunkra nem fontos dolgot csinálunk, hogy végül nem marad időnk azokra, amelyek tényleg értékes és örömteli dolgok az életünkben. Ha nem foglalkozunk a számunkra fontos emberekkel, ha nem csinálhatjuk azt, amitől repes a szívünk, mert elaprózzuk magunkat mindenféle mással (tévézéssel, telózással, játékokkal, netezéssel), akkor egyszer csak arra ébredünk, hogy nincs is kedvünk felkelni.
És az otthonunkkal vagy a szobánkkal, vagy a talpalatnyi kis kuckónkkal is lehetünk úgy, mint Jucus néni a korommal, vagy a példa kedvéért most hamuval belepett lakásával. Annyi tárgyat felhalmozunk, hogy

A csendesnap 3. témája az elengedésről - "fekete fátyol"

A kép forrása itt található

Az előző rész itt található a linken.

A két előadást összekötő videó ez volt:






(Pethő Jucus előadása)*



Az idei júliusom nagyon szép, és nagyon nehéz volt. Június végén igent mondtam arra, hogy a lelkészetek leszek. Ekkor kezdetét vette a búcsúzás. Én pedig tényleg búcsúztam. Állandóan ilyenek voltak bennem: „Utoljára megyek végig ezen az úton.” „Utoljára vagyok ebben a templomban.” „Utoljára találkozom valakivel.” Nagyon fájdalmas volt. Nőtt bennem az űr. Csak elengedtem és elengedtem. Lehetne úgy fogalmazni, hogy megszivattam magamat, hiszen könnyebb is lehetett volna. Azonban a költözés után életemben először kezdődött úgy egy új időszak az életemben, hogy csak egy-két hét volt bennem az őrült káosz, nem pedig sok hónap.
Amikor ugyanis itt, az új helyen, elkezdett érkezni felém a sok információ, az a kép jelent meg bennem, hogy egy parkolóház előtt túl sok kocsi érkezik egyszerre, és dugó van. Vagyis nem bírtam befogadni a sok újdonságot. Aztán rájöttem, hogy

A csendesnap 2. témája az elengedésről - "Ámor nyila"

A kép forrása itt található

Az első rész itt található a linken.

A két előadást összekötő videó ez volt:





(Lázárné Tóth Szilvia evangélikus lelkésznő előadása)


Emlékeztek Jucus néni legutóbbiáhítatára? A Sziklasír Szervizre? És arra, hogy Jucus néni arról beszélt, hogy Jézus azért jött, hogy ÉLETÜNK legyen, sőt BŐSÉGBEN éljünk? Igazi, nagybetűs, viruló életünk legyen? Hát a szerelem és az elengedés kapcsolatát is azért hozzuk ma ide, hogy efelé a teljes és boldog élet felé mehessünk.
Van egy ismerősöm, Géza bácsi. Igazából nem ez a neve, de én most Géza bácsinak fogom hívni. Már majdnem 80 éves, és a kedvenc témája a szerelem és a szex. Sokat mesél nekem a szerelmeiről. Hogy mennyi, de mennyi nőt kellett elengednie, míg végül rátalált a feleségére. Géza bácsi könnyen szerelembe tudott esni, és több barátnője is volt, akit szívesen elvett volna. De valahogyan ő is és a szerelmei is tudták, hogy házasodni olyan emberrel érdemes, akivel összeillünk. Ezért volt olyan, hogy Géza bácsi úgy döntött, akármilyen szerelmes is, nem kéri meg a lány kezét. Meg volt olyan is, amikor a barátnő szakított Géza bácsival. A lényeg az, hogy akármilyen nehéz és fájdalmas is volt, ezek a szerelmes emberek elengedték egymást, mert úgy érezték, ha folytatnák a kapcsolatukat, az nem a teljes és boldog élet felé vinné őket. Aztán végül

A csendesnap 1. témája az elengedésről - "fiókok & ajtók"

A kép forrása itt található

(Pethő Jucus előadása)*


Képzelj magad elé egy lakást! (Ha szeretsz rendet tartani, most akkor is gyere velem gondolatban!) Keresel egy pólót. Széttúrsz mindent érte a ruhásszekrényben. Rendet pedig nem teszel utána. Ezt a szokásodat pedig megtartod. Semmit nem teszel helyre a lakásban. Sőt! Minden fiókot és szekrényajtót nyitva hagysz.
A lakásodba pedig változatlanul kerülnek be újabb és újabb tárgyak. Van, amit Te hozol be. Van, amit más ad Neked. Ahogyan a meglévő tárgyak nem kerülnek vissza a helyükre, az új tárgyaknak sem keresel helyet. Nyitva van minden fiók és minden ajtó is közben a lakásban így őrületes kupi indul növekedésnek. Egy idő után már csak egy-egy ösvényen tudsz a lakásban közlekedni, de így is állandóan nekimész valaminek. Észrevétlenül döntesz úgy újra és újra, hogy a lakásodon kívül töltöd az időt, és nem belül. Túl sok ott a zavaró körülmény…
A lakás most a gondolatainkat, a belső világunkat jelképezi. Azt megtanultuk már, hogy az okostelefonon nem csak ki kell lépni az alkalmazásokból, hanem le is kell állítani a folyamatokat, mivel az akkumulátort észrevétlenül lemerítik. A velünk történő eseményekre azonban sajnos nem így gondolunk. Pedig ugyan ez játszódik le. Megnyit például bennünk egy emléket egy találkozás. Utána nem rakjuk helyre magunkban, így a lelki aksinkat pillanatok alatt lemeríti a sok-sok megnyitott „alkalmazás”.
Tudom, hogy Ti a telefonos példát jobban értitek diákként, azonban a kupis lakás képe még tovább visz minket. Megmutatja ugyanis azt,

2018. november 19., hétfő

Amikor elfolyik az életerő

A kép forrása itt található

Reggeli áhítat a Kossuth iskolában a 2018. november 19-i alkalmon, Jn 10,10b alapján.




Nincs semmi figyelmetlenség abban, hogy ugyan azt az alapigét választottam mára, mint a legutóbbi áhítatra. Az életről beszéltünk akkor, és ma folytatjuk tovább. Mivelazonban ez már egy hónapja volt, idézzük fel, hogy meddig jutottunk akkor!
Jézus azért jött, hogy életünk legyen, sőt bőségben éljünk. Mi azonban többnyire nem az élet bőségét tapasztaljuk meg. Ilyenkor nem vele van a baj, és nem is velünk. Egyszerűen az életünk használatából következik az, hogy idővel egyre többféle hibaüzenetet küld, mint a több éves laptop. Erre mondtuk azt, hogy elvihetjük az életünket a Sziklasír Szervízbe, vagyis Jézushoz. Ő visszaadhatja az életünk bőségét. Ma tovább megyünk annak a megértésében, hogy mi is történik ilyenkor, amikor az élet bősége helyett az élet szűkösségét és szűkölését éljük meg.
Adott egy 1,5 literes ásványvizes flakon. Mondjuk azt a példa kedvéért, hogy ennyi életerőnk, ennyi energiánk van egy napra. Most jön egy megdöbbentő információ: minden napra ugyan annyi életerőnk van. Sem több, sem kevesebb. Minden nap megadja ezt nekünk Isten. Mi mégsem ezt érezzük. Van, amikor hosszú távon alig van erőnk a napokhoz, máskor meg lendületesek vagyunk. Hogy is van ez?

2018. november 18., vasárnap

A csendesnap videói & a nap dala

Íme a KLEVAIs csendesnap videói egy helyen. (A napokban felkerül majd a hat téma eredeti, írott verziója is, és a videók ezekhez kapcsolódóan is megtalálhatóak lesznek.)


A nap dala ez volt: Children of Distance - Nem menekülök el....



1. videó, ami a "fiókok & ajtók", valamint az "Ámor nyilát" kötötte össze: egy zseniális motivációs videó.



2. videó, ami  az "Ámor nyilát", valamint a "fekete fátyolt" kötötte össze: a magyar Attraction árnyékszínház előadása.



3. videó, ami a "hamu & gyémántot", valamint a "fehér zászlót kötötte össze: egy megindító tánc, ahol az egyik táncos kerekesszékes.



4. videó, ami a "fehér zászlót", valamint a "dobozt" kötötte össze: Thomas Edison képességeinek megrendítő története.


2018. október 15., hétfő

Vidd el a Sziklasír Szervizbe!

A kép forrása itt található

Reggeli áhítat a Kossuth iskolában a 2018. október 8-i alkalmon, Jn 10,10b alapján. (Az alsósoknak Brekeke, a béka mondta el ezt egy egyszerűbb mese formájában.)


Mivel középiskolás koromban két szakos voltam, így választanom kellett, hogy a kettő közül melyikből érettségizem. Bár a közgázt is szerettem, és szeretem a mai napig, a választás mégis egyértelmű volt. A másik szakomból vizsgáztam, szoftvertechnológiából. Ez 2002 tavaszán olyan nagy szó volt, hogy mi voltunk az országban az elsők. Eljött a nagy nap. Írásbeli szoftverből. (Most is érzem a gyomromban a görcsöt…) Ránéztem a lapra, és úgy tippelem, hogy zöld színű lehetett az arcom. Lapoztam. Aztán még tovább lapoztam. A rosszullét színei csak tovább pompáztak az arcomon. A papíron ugyanis a feladatsor hardver volt… Akiknek ez nem mond semmit: olyan, mintha magyar irodalom helyett magyar nyelvtan lett volna.
Ismeritek ezt az érzést, ugye, amikor valami nem történhetne meg, és mégis megtörténik? Ha pedig megtörténik, akkor alkalmazkodni kell hozzá.
Jézustól ma ezt a mondatot hallottuk: „Én azért jöttem, hogy életük legyen, sőt bőségben éljenek.” Te ezt érzed? Igazi, nagybetűs, viruló életed van?

2018. október 8., hétfő

Elárulom, miért köszönünk úgy mi evangélikusok, hogy "Erős vár a mi Istenünk!"

A kép forrása itt található

Reggeli áhítat a Kossuth iskolában a 2018. október 8-i alkalmon, Zsolt 46,2 alapján. (Az alsósoknak Brekeke, a béka mondta el ezt egy egyszerűbb mese formájában.)



Képzelj el egy olyan okostelefont, ami tényleg törhetetlen! Nem csak úgy nagyjából, hanem kalapáccsal sem verhető szét. Ha leejted a tizedikről, még egy apró karcolás sem lesz rajta. Olyan szuper erős okostelót képzelj el, aminek nem hogy nagy teljesítménye és memóriája van, de korlátlan lehetőségekkel rendelkezik. Annyi idő alatt tölt le egy filmet, amennyi idő alatt a másik oldaladra fordulsz az ágyban. Extra könnyű, extra vékony, de óriási kijelzője van. Ha pedig kell, akkor összehajthatod, ugyanis a legújabb technológia már ezt is lehetővé teszi. És majdnem elfelejtettem a lényeget: soha nem merül le.
Nos, nem találtam fel a csúcserős és legújabb generációs okostelefont, mert akkor már a Szilícium-völgy lelkésze lennék, és nem a Tiétek… Ehelyett éppen azt mondtam el Nektek két percben, hogy mit jelent az „Erős vár a mi Istenünk!” köszönés: a világ legerősebb, legelképzelhetetlenebb és legmegbízhatóbb, no meg legokosabb Létezője áll a rendelkezésetekre.
Le a kalappal amúgy előttetek, ugyanis nagyon sokan kiválóan helyt álltok a napi sokszori „Erős vár a mi Istenünk!” köszönéssel! Találkozzunk akár a lépcsőn, akár a bejárat előtt, akár a folyosón, akár az ebédlőben. Ma azt szeretném elősegíteni, hogy értsétek, miért teszünk így.

2018. október 1., hétfő

Jézusról

A kép forrása itt található

Reggeli áhítat a Kossuth iskolában a 2018. október 1-i alkalmon, Lk 2,52 alapján. (Az alsósoknak Brekeke, a béka mondta el ezt egy egyszerűbb mese formájában.)


Bár van meseszép része a születésének, sok mindenben már egy volt akkor is közülünk. Anyja például úgy lett terhes vele, hogy egyértelmű volt vőlegényével mindkettejüknek, hogy nem ő az apa. A férfi azonban mégis vállalta őket. (Hozzá kell tenni persze, hogy náluk egészen más ok volt a háttérben, mint napjainkban.)
A helyzet tovább súlyosbodott. A szülés előtt nem sokkal el kellett hagyniuk az otthonukat egy állami rendelet miatt. Ahogy megérkeztek a kijelölt, távoli településre, a szállók teltházat jelentettek. Mivel szegény embert még az ág is húzza, a szülés is ekkor indult be. Beérték hát az egyetlen lehetséges hellyel: az istállóval. Megszületett a gyermek. Széna és szalma közé, tehénbőgésbe, istállószagba és az állatok etetőjébe.
A megpróbáltatásoknak pedig még nem volt végük. Bár a világ kivetettjeként jött a világra, az ország vezetője mégis gyilkos dühvel kerestette. Így a néhány napos csecsemővel el kellett hagyni az országot titokban és kínban. Migránsok lettek.
Évek jöttek, ameddig külföldön éltek. Idegenként az amúgy is idegen világban. Aztán mire a növekvő kisgyermek megszokta volna ezt az életet, költözni kellett. Vissza az eredeti országba. A gyermeknek azonban hátra kellett hagynia ottani játszótársait és titkos helyeit. Indult az új megszokása.
Nevelőapjának bár nem volt túl előkelő a munkája, de meg tudtak élni belőle.

2018. szeptember 23., vasárnap

Jó, ha a gyertyák csonkig égnek. Csak nem mindegy mikor!

A kép forrása itt található

Igehirdetés a Felvidéken (Lőkösházán, Sajógömörön és Lekenyén) 2018. szeptember 23-án, 1Kor 1,10-17 alapján


A gyertyák csonkig égnek. Márai Sándornak ez a regénye máig az egyik legnagyobb hatású olvasmány-élményem. Ahogyan a napokban az alapige kapcsán újra eszembe jutott ez a beszélgetés-folyam, meg is lepődtem azon, hogy úgy is bemászott a bőröm alá, hogy nagyon fiatalon olvastam. Mindaz a mélység, ami a réges-régen ki nem mondott, elfojtott, elhallgatott, néma pokollá változtatott múltbeli sebekről szól a regényben, az életkorral mélyül el igazán.
A csonkig égő gyertyák mellett, negyven év elteltével, Henrik és Konrád újra találkozik. Életük vége felé közeledve már tudnak és akarnak beszélni a múltról. A katonaiskolában köttetett barátságukról, majd Krisztináról, aki az egyikük felesége volt, de a másik is szerette. Mi történt velük? A két férfi egyetlen éjszakát beszélget végig erről, miközben a szobában a gyertyák csonkig égnek.
Mai igénket ennek a monológ-regénynek a hangulatán keresztül értelmezzük. A központi gondolatunk ez lesz: Jó, ha a gyertyák csonkig égnek. Csak nem mindegy mikor!

2018. szeptember 17., hétfő

"Az én történetem (nyomán)..." 1. rész - Dr. Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök





Új szolgálati helyemen, a miskolci Kossuth Lajos Evangélikus Iskolában a felsősök és gimnazisták számára az áhítat előtt hétről hétre vetíteni fogunk egy-egy rövid videót, amiben általam felkért emberek üzennek nekik a saját élettörténetük nyomán. Az, hogy kik fogadják el a felkérésemet, kiderül majd az epizódokból. Terveim szerint azonban egészen különböző embereket szeretnék megszólaltatni. A felkérés szövegében szerepel az, hogy a videó a széles, internetes nyilvánosság elé is kerül, így adom szeretettel közre az első rész, melyben Északi Egyházkerületünk püspöke, egyben a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, DR. FABINY TAMÁS üzen. A felkérés azonban a személyes szálnál kezdődik: püspök úr annak idején a mi iskolánkban tanult. Egykori miskolci diákként (is) üzen a mostani miskolci  diákoknak.

Én kíváncsi vagyok az igazi énedre! És kíváncsi vagyok Isten igazi énjére is!

A kép forrása itt található

A reggeli áhítat eredeti, írott szövege a Kossuth iskolában a 2018. szeptember 17-i alkalmon, ApCsel 17,23b alapján. (Az alsósoknak Brekeke, a béka mondta el ezt egy egyszerűbb mese formájában.)



Egy stand-up comedy blokkot le lehetett volna forgatni a belső gondolataimról annak idején, amikor az USÁ-ban voltam. Ha ugyanis vidám voltam azt mondták, hogy „Jé, a magyarok milyen vidámak!” Ha fáradt vagy szomorú voltam, akkor rögtön úgy szólt a mondat, hogy „Jé, a magyarok milyen mélabúsak!” Ha pedig éppen én, általuk ismert egyetlen magyar valami miatt dühös voltam, akkor egyenes következtetésre jutottak, hogy „Jé, a magyarok milyen dühösek!”
Pedig az egy ember az nem az egész nép. Értjük és tudjuk. Mármint ha valaki így felhívja rá a figyelmünket. De más helyzetben beleesünk mi is a csapdába. Ha például elfelejtünk valamit, akkor a fejünkhöz csapunk, hogy „De hülye vagyok!” Ekkor ugyan ezt tesszük:

2018. szeptember 10., hétfő

A szíveddel énekelj és zenélj! (Ne a fejeddel.)

A kép forrása itt található

A reggeli áhítat eredeti, írott szövege a 2018. szeptember 10-i alkalmon Zsolt 77,7 alapján.


Képzeljetek el egy csomag eredeti gyurmát, ami még nem volt kibontva! Kihúzzátok a dobozból. Leveszitek róla a fóliát. Másnak csak egy darab tárgy ez. Azonban minden kisgyerek számára csoda van benne. Mert kisgyerekként még nem gyurmát látunk benne, hanem fát, kiskutyát, házat, autót, pónilovat vagy bármi mást, amit megformálhatunk belőle. Soha nincs vége a lehetőségeknek.
Amikor hallunk egy zenét az olyan, mintha kisgyerekként gyurmáznánk. Az csak egy alapanyag, amiből bármi kihozható. Hallunk bárhol egy bármilyen zenét. Az egyiknek a kitartásról fog szólni, a másiknak a szomorúságról. Valakinek az édesanyja jut róla eszébe, aki ezt énekelte neki. Megint más valaki egy fantasztikus lassúzásra emlékszik vissza. És sorolhatnánk tovább. Egy zeneszám hiába készül el, soha nem lesz befejezett egész. Bennünk él tovább. Sőt! Ha később újra meghallgatjuk, már más jelentéssel bír nekünk is. Más érzések és emlékek kötődnek már hozzá anélkül, hogy sokszor felismernénk ezt.
A mai bibliai mondatunk erről szól. Dávid király mondata ezt a Zsoltárok könyvében:

2018. szeptember 2., vasárnap

Mozdulj, ha félsz! A bénultság helyett erős leszel.


Tanévnyitó igehirdetés Mk 9,6 alapján (írott verzióban).


Mondanám, hogy képzeljétek el, hogy féltek valamitől, de azt hiszem, hogy ezt így a tanév elején nem nagyon kell külön kérnem… Ahogyan nő a félelmünk, és szorongássá válik, úgy kerülünk bele abba a helyzetbe, amibe Péter és társai kerültek: „Nem tudta ugyanis [Péter], hogy mit beszél, mert nagy félelem fogta el őket.”
A testünk ilyenkor elkezd változni. Például rohamosan emelkedik a pulzusunk, nyugalmi állapotban is. Ahogyan a szorongás egyre gyorsabban szorítja össze a szívünket, egyre több és több funkciót kell cserébe csökkentenie bennünk, hogy máshová helyezze át a hangsúlyt. Péter példájával élve mondjuk az első lépcsőfok egy létrán az, hogy össze-vissza kezdünk el beszélni. Aztán halad-halad felfelé a pulzusunk, és még nyugalmi állapotban is el tudjuk érni sajnos a 180-as rémálom-határt. Mondjuk ez a létra teteje. Amikor ekkora sztrádán hasít a pulzusunk, akkor már a pszichés funkcióink gyakorlatilag már nem nagyon működnek. Mit jelent ez? Nem tudunk például logikailag összefűzni dolgokat, hogy mi mihez kapcsolódik. Aztán nem működik a rövid távú emlékezetünk, tehát tényleg nem tudjuk meghallani, illetve feldolgozni azt, amit nekünk mondanak. Sorolhatnám tovább, de inkább úgy fogalmazok, hogy 180-as pulzusnál már zombi-üzemmódban vagyunk. (Amikor dühösek vagyunk, illetve veszekszünk, ugyan ez történik velünk.) Mintha be lennénk kényszerítve a létra alá, összegörnyedve. Mintha be lennénk zárva egy ketrecbe a saját fejünkben.
Péter is nagyon félt, amikor ebbe a megrendítő helyzetbe került bele. Sőt! Képzeljétek el, hogy Péterről tudjuk a tizenkettes tanítványi körből a legcikibb történeteket. Mintha mágnesként vonzotta volna magához őket. De mégis ő lett az, aki a legnagyobb és legismertebb lett közülük. Az, aki minden über-ciki helyzete és gyakori félelmei ellenére is Jézus felkérésére lett az egyház alapja. Hogy lehetséges ez? Legyőzte a félelmeit?

2018. július 28., szombat

Siker = nagyon sok kudarc (Jézus és Péter a vízen - 3. rész)

A kép forrása itt található
Igehirdetés Mt,14,22-33 alapján

(Az első rész itt, a második pedig itt olvasható.)

Kudarc. Beégés. Elutasítás. Pofára esés. Felsülés. Bukás. Krach. Sikertelenség. Balsiker. Blama. Bukás. Csőd. Nevetségessé válás. Megszégyenülés. Vereség. A sort pedig folytathatnánk a végtelenségig. Hogyha azonban érzelmileg akarjuk leírni, akkor pedig legjobban a megsemmisülés szó illik rá. Két okból is. Egyfelől inkább válnánk láthatatlanná, és nyílna meg alattunk a föld, csak ne kelljen valami nagy blamában benne maradnunk. Másfelől az emberek többségére olyan elementáris erővel hat a kudarc, hogy úgy érzik, hogy tényleg megsemmisíti egész valójukat az, amiben elbuktak.
A mai központi gondolatunk így hangzik: siker = nagyon sok kudarc. Igen, jól hallották (olvasták)! A siker nagyon sok kudarccal egyenlő. Sikeren pedig itt nem a befutott nagymenőket érjük, hanem a maguk területén valamiben sikeres embereket. És mindannyian számos területen lehetünk és vagyunk sikeresek.

2018. július 22., vasárnap

Biztonságérzet ≠ függőség vagy felelőtlenség, hanem... (Jézus és Péter a vízen - 2. rész)

A kép forrása itt található

Igehirdetés Mt 14,22-33 alapján

(A sorozat első része itt található.)

Ezekben a hetekben, amikor búcsúzunk a gyülekezetekkel egymástól, ugyan arról az igehelyről szólnak az igehirdetések, de vasárnapról vasárnapra annak más részéről, és a blogon érnek össze. Jézus és Péter vízen járásáról van szó. Múlt héten, a történet első harmadában, addig jutottunk, hogy az 5000 ember megvendégelése után Jézus egyedül akart maradni egy fél napot, és a tanítványokat is magukra akarta hagyni gondolkodni, amolyan csoportos lelkigondozásként. Amikor éjjel utánuk indult, „egyszerűben” elsétált hozzájuk 4-5 kilométert a víz tetején… Az előző nap eseményeitől, és a kísértetnek hitt jelenségtől halálra rémült tanítványok Jézus hangjától azonban megnyugodtak. Péter szívében pedig már készülődött valami…
Központi gondolatunk ma az ő vízen járásához kötődik, és így szól: a biztonságérzet ≠ a függőséggel vagy a felelőtlenséggel hanem… Hanem valami mással egyenlő a biztonságérzet. Hogy mivel, az később derül csak ki.

2018. július 15., vasárnap

Nem minden helyzetből lesz csoda (Jézus és Péter a vízen - 1. rész)

A kép forrása itt található

Igehirdetés Mt 14,22-33 alapján


Egy három részes igehirdetés-sorozat első része következik most. Mindhárom igehirdetés Jézus és Péter vízen járásának történetéről fog szólni. Az elsőben Jézus áll egyedül a víztükör tetején. A másodikban Jézus és Péter is a vízen jár. A harmadikban pedig Jézus továbbra is a víz felszínén van, Péter pedig süllyed a habokban. Ez a hármas sorozat egyben a gyülekezetektől való búcsú-igehirdetéseimet is jelenti.
A mai, első részben a történet elejéről van szó, amikor még csak Jézus jár a vízen, Péter pedig a többi tanítvánnyal együtt a csónakban van. A központi gondolatunk így szól: nem minden helyzetből lesz csoda.
Játszunk először a képzeletünkkel! Képzeljük el, milyen lehet vízen járni! Sőt! A történetből kiderül, hogy nagy szélben történik mindez. Tehát úgy képzeljük el azt, hogy a vízen járunk, hogy közben hatalmas hullámok csapkodnak! (A szörfösök élveznék…) Úgy haladunk a víz tetején, hogy közben időnként be-beterít minket egy taréj. Mit érzünk a lábunk alatt? A víz puhaságát, vagy inkább mintha szilárd lenne? Belesüllyed-e a lábunk pár centire a vízbe – mondjuk amikor lépünk –, vagy teljesen a felszínen járunk? És vizes lesz-e a lábunk, vagy lepereg rólunk minden csepp? Fantasztikus lenne kipróbálni. De nem minden helyzetből lesz csoda, így este ki tudjuk majd a vízzel vakarni magunkat a koszból… Nem fog csak úgy leperegni rólunk a víz!
Jézus tudott a vízen járni. Csak nem szokott. Mindössze ez az egyetlen eset – a feljegyzettek között persze –, amikor ezt megtette. Amikor János megkeresztelte, akkor ugyan úgy merült el a vízben, ahogy mi szoktunk. Amikor a víz hangosító-képességét kihasználva korábban egy csónakból beszélt, a csónakkal bent be a vízbe. Vagy amikor kérte Pétert, hogy vigye el halászni, a szokott módon ment vele. Nem minden helyzetből készített csodát. Nem mindig a víztükör tetején jött-ment, amikor élhetett volna ezzel a közlekedési móddal.
Vajon miért? Tudni nem tudhatom a választ, csak a saját következtetésemet tudom megosztani Önökkel.